Doi bărbaţi stăteau într-un bar liniştiţi şi fără să scoată o vorbă. La un moment dat unul dintre ei, cel mai în vârstă, strigă la celălalt:
- M-am culcat cu mă-ta!
În bar se face brusc linişte şi toate privirile se întorc către cei doi în aşteptarea scandalului. Primul tip strigă din nou la celălalt:
- M-am culcat cu mă-ta!
Celălalt tip ridică privirea se uită la el şi răspunde:
- Du-te acasă tată, eşti prea beat!
*****
La Poliţie, în Bucureşti.
- Puteţi să descrieţi persoana care v-a zgâriat maşina?
- Da, era o persoană inaltă, slabuţă, păr şaten, purta ochelari, avea şi barbă…
- Bărbat sau femeie?
- În cazul în care nu se ţine vreun Eurovision prin oraş, eu aş zice că era bărbat.
*****
O gaşcă de motociclişti duri trece pe o şosea, când dintr-odată aceştia văd o fată care se pregăteşte să sară de pe un pod. Motocicliştii se opesc, iar liderul grupului se dă jos de pe motocicletă o întreabă:
- Ce vrei să faci?
- Vreau să mă omor.
Desi nu vrea să pară insensibil, motociclistul nu vrea totuşi să rateze ocazia, aşa că îndrăzneşte să continue:
- Păi, tu o fată aşa de delicată şi frumoasă, înainte să sari, de ce nu mă săruţi?
Fata îl săruta fierbinte iar, când termină, motociclistul exclamă:
- Wow, este cel mai bun sărut pe care l-am primit vreodată! Ai talent, nu glumă. Păcat ca vrei să mori, că ai putea fi faimoasă. Dar ia spune-mi, de ce vrei să te sinucizi?
- Păi părinţilor mei nu le place că mă îmbrac ca o fată…
Discuţie între două femei despre întâlnirile pe nevăzute:
- Ai fost vreodată la o întâlnire oarbă?
- Dragă, toate întâlnirile sunt oarbe! Numai căsătoria îţi deschide ochii!
*****
- “Există milioane şi milioane de stele… constelaţii…. galaxii… cu planete mari şi mici, toate minunate… un univers infinit! Sunt sigur că o să găseşti pe altcineva” i-am spus soţiei mele
*****
Cică jucau patru scheleţi poker noaptea în cimitir când, la un moment dat, de sus din deal, se aude o voce cântând ca în mijlocul codrului.
- Bă, ia du-te şi vezi ce-i! zice scheletul cel bătrân către unu‘ mai tinerel.
Se întoarce ăsta după vreo două minute:
- Şefule, e unu beat pulbere.
- Păi du-te şi sperie-l, ce tot ne deranjează?!
După vreo cinci minute:
- Şefule, io m-am dus, am urlat la el, am ţopăit, m-am strâmbat, da‘ ăsta nimic.
- Păi nu aşa mă, du-te, aşează-te lângă el şi cere-i o ţigară. Când îţi dă ţigara, cere-i şi un foc. Ăsta o să-şi aprindă bricheta şi atunci o să-ţi vadă faţa. Aşa se face.
Se duce scheletul, se aşează lângă beţiv, îi cere o ţigară, după care şi un foc. Omul nostru aprinde bricheta şi atunci îi vede faţa. Rămâne aşa pe gânduri câteva secunde, după care-i zice:
- Măi băiete, dacă nu-ţi face bine, de ce nu te laşi?